2023-03-05
2023-03-05
2023-03-05
2023-03-03
2023-02-24
2023-02-22
2023-02-11
W dniach 10/11 lutego przeżywaliśmy dzień skupienia prowadzony przez ks. Andrzeja Szpaczyńskiego – Ojca Duchownego w WSD w Rzeszowie. Opierając się na fragmentach Pisma Świętego, prowadzący mówił o istocie poznawania w życiu człowieka. Ks. Szpaczyński podkreślił, jak ważne jest poznawanie samego siebie, otaczającej rzeczywistości oraz samego Boga. Wiara w Boga nie jest tożsama z wiedzą zdobywaną w czasie sześcioletniej formacji, ale jest czymś znacznie istotniejszym; zaś człowiek, który poznał Jezusa to ten, który w swoim życiu narodził się z Boga.
Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu i księdzu Andrzejowi za ten czas modlitwy oraz głoszone Słowo.
2023-01-28
28 stycznia w naszym seminarium odbyła się coroczna uroczystość ku czci św. Tomasza z Akwinu. Uroczystej Eucharystii w kościele seminaryjnym przewodniczył ks. bp Edward Frankowski. W homilii ks. dr hab. Przemysław Artemiuk, prof. UKSW podkreślił sens odkrywania na nowo myśli Akwinaty, która objaśnia nam prawdy wiary - to w Kogo wierzymy oraz co jest istotą i celem wiary. Bazując na katechezach Benedykta XVI ukazał św. Tomasza jako tego, dla którego jedynym podmiotem wszelkich działań jest sam Bóg. Wiara zaś oświecona prawdą zostaje przyswojona przez ludzki rozum i tak przyjęta prowadzi do przebóstwienia i upodobnienia się do Boga.
Po Mszy Świętej nastąpiła część naukowa. Na początku ks. Rektor powitał przybyłych gości oraz wprowadził wszystkich w tematykę spotkania. Podkreślił, iż przeżywamy dzisiaj swego rodzaju renesans apologii rozumianej, jako obronę nadprzyrodzonego charakteru Objawienia Pana Boga, obronę chrześcijan w świecie, a także człowieka wraz z jego kulturą duchową i pamięcią historyczną.
Głównym punktem spotkania był wykład ks. prof. Przemysława Artemiuka skupiający się wokół kwestii różnych odcieni współczesnej apologii.
- Konieczne jest ukazanie współczesnej kulturze przesiąkniętej naukami ścisłymi, że jedynie transcendentalna i rozumiejąca przyczyna jest w stanie wyjaśnić, to co przypadkowe i dające się zrozumieć z naszego, skończonego świata. Kulturze materialistycznej winniśmy pokazać, idąc za słowami Benedykta XVI, że Logos jest metafizycznie bardziej podstawowy, niż materia. Kulturze sceptycznej pokazać, że wiara w zmartwychwstanie Jezusa jest intelektualnie logiczna i historycznie do obronienia. Konieczne jest pokazanie znudzonej kulturze, że życie w Duchu jest wspaniałą przygodą korespondującą z najgłębszym pragnieniem ludzkiego serca. Na tym ma polegać dzisiaj apologetyka – mówił ks. prof. Przemysław Artemiuk.
Po wykładzie wywiązała się dyskusja, którą podsumował ks. bp Edward Frankowski podkreślając jeszcze raz ważność apologetyki dla naszych czasów.
Uroczystość uświetnił śpiewem chór klerycki.